Chcete zvelebit byt, nebo dům? Ideální je pochopitelně rekonstrukce.

Ta může být celková – což doporučujeme, nebo může být dílčí. V takovém případě se zaměříte jenom na určitá místa, jako třeba:

• Koupelna nebo toaleta

• Bytové jádro
• Konkrétní místnost

Je jasné, že se celý krok neobejde bez nutnosti mít finanční prostředky. Kdo je nemá našetřeny, ten si je může půjčit. A jaká půjčka je na financování rekonstrukce tou nejlepší? Podívejte se na několik tip.

Spotřebitelská účelová půjčka

První možnost, na kterou se podíváme, je takzvaná spotřebitelská půjčka. Ta sice existuje i v neúčelové formě, ale pokud jde o rekonstrukci, je lepší ta účelová. A to hlavně pro podmínky získání, stejně jako pro možnost mít lepší úrokovou sazbu. Ať už si necháte peníze poslat na účet, nebo bude zvolena půjčka na ruku, můžete si být jisti, že by vám objem financí měl vyhovovat. V závislosti na poskytovateli totiž můžeme říci, že když mluvíme o spotřebitelských půjčkách, tak není problém získat desítky až stovky tisíc korun. V tomto případě na konkrétní účel, kterým může být:

• Nákup materiálu
• Platba za práci
• Pořízení vybavení bytu

Daný účel je třeba průběžně dokládat. I proto je lepší tuto půjčku využít, když budete mít firmu, nebo řemeslníka. Při rekonstrukci svépomocí jenom těžko odůvodníte vlastní práci, nebo materiál nakoupený levněji, takzvaně pod rukou. To je při rekonstrukci vlastními silami celkem častý jev.

Máte stavební spoření?

Jedná se o jednu z nejvyužívanějších cest, jak naspořit a také zhodnotit peníze. Kromě toho, že můžete využít ty naspořené, je možné vzít si i takzvaný úvěr ze stavebního spoření. Ten nadchne nízkým úrokem a snadným získáním. Jedinou podmínkou je nutnost dosáhnout na spoření cílové částky. Pokud se jí teprve blížíte, požádejte banku o takzvaný překlenovací úvěr. Ten se hodí, pokud chcete začít zvelebovat ihned a nechcete čekat, až naspoříte potřebnou sumu. Poté si vezmete úvěr klasický a z něho ten překlenovací ihned uhradíte. Jde o celkem běžnou formu financování rekonstrukce ze stavebního spoření. Kladem jsou mimo jiné také celkem výhodné úrokové sazby, nebo i samotné průběžné splácení překlenovacího úvěru.

Co takhle hypotéka?

Mnozí ji mají spojenou jenom s koupí, nebo následnou stavbou nemovitosti. Není to ale jediná možnost jejího využití. Je totiž možné hypotékou financovat i rekonstrukci. Když se ale podíváme na to, kolik hypotéka nabízí, je pochopitelné, že je vhodná spíše u rozsáhlejších plánů. Tedy tam, kde chcete rekonstruovat celý byt, nebo celý dům. To proto, že finance začínají obvykle na statisicích. Jde samozřejmě o účelovou formu úvěru, a tak je třeba počítat s tím, že bude nutné postupně dokládat jednotlivé výdaje, které byly s daným i pracemi spojeny. Hlavním kladem hypotéky je dnes především nízký úrok. Na druhou stranu dodejme, že se zpřísnili podmínky jejího získání. A to v souvislosti s tím, že se neobejdete bez toho, abyste měli vlastní úspory.

Hodit se může i neúčelový úvěr

I když oproti tomu účelovému nemusí být tak výhodný, je také dobrou formou, jak financovat svou rekonstrukci. Zde musíme říci, že hlavním pozitivem je to, že nemusíte nikomu dokládat, za co jste peníze utratili. Jednoduše dostanete celou sumu a je na vás, za co ji utratíte. Navíc v tomto konkrétním segmentu půjček lze najít různé možnosti. Je to třeba půjčka bez doložení příjmu, je to klasický bankovní úvěr, stejně jako se do popředí postupně dostává i segment P2P půjček. Je na vás, jakou volbu si vyberete. Zohledněte při tom vaši bonitu a také samotnou výhodnost konkrétní půjčky. Jinak jsou výše půjček velmi podobné, čímž chceme říci, že začínají na desítkách tisících a končí v řádech několika stovek tisíc korun.

zf

Nové