Nejstarším zvykem, který se týká klasické vánoční výzdoby, byla výroba betlémů. Ty od třináctého století nesměly chybět žádné rodině u vánočního zátiší při slavení tohoto důležitého křesťanského svátku.

Oslava vánočních svátků tak, jak ji známe dnes, se vyvinula přibližně v 16. století našeho letopočtu. Klasické zdobení vánoční stromečku zase pochází z poloviny 17. století z Německa, odkud se postupně rozšířilo.

V našich krajích v lidových vrstvách se však stromečky často objevovaly až po 19. století. Tehdy byly často zdobeny dřevěnými vyřezávanými ozdobami, sušenými jablky, perníky, háčkovanými ozdobami. Až později se objevuje tradice skleněných ozdobiček.

A moderní vánoční osvětlení je vymožeností posledních dob.

Na stromečku nešetřete s výzdobou

Jak na vánočním stromečku spojit krásnou klasicky vypadající výzdobu s moderními dekoracemi? Pro milovníky jemného historického stylu se hodí použití dřevěných, háčkovaných ozdob, sušeného ovoce a perníčku s připojením světelných řetězů. Přes den bude stromek vypadat velmi klasicky a tak, že ctí tradice. Oproti tomu večer se promění v zářící skvost.

Druhou variantou je sázka na moderní výzdobu, kdy je stromeček plný barevných kouliček, umělých řetězů a svítících dekorací, které jsou doplněny o pár dřevěných či jinak klasických ozdob.

Krása dřevěných ozdob

Ať už vyzkoušíte klasické vyřezávané ozdoby, nebo sáhnete po modernějších variantách, jako jsou například svítící koule z ratanu, jistě příjemně poslouží pro doladění celkové vánoční výzdoby. Kombinovat se dají téměř s čímkoliv a jejich jemný vzhled skvěle pasuje k moderně, ale i klasicky laděným dekoracím.

Přírodní ozdoby doplňte svítícími dekoracemi

Pokud se rozhodnete pro klasické dekorace s využitím přírodních materiálů, získáte kouzelnou výzdobu naplno vystihující tradici a čistou krásu vánočních svátků. Abyste si svoji pracně zhotovenou výzdobu mohli užívat i během temných zimních večerů, zkuste zapojit svítící dekorace.

Může se jednat o svítící LED hadi, se kterými osvítíte a zdůrazníte vybrané části výzdoby, ale mohou to být rovnou i celé světelné řetězy, svícínek do okna a podobně. Správnými volbami jemného vánočního osvětlení nezničíte dojem klasických Vánoc, ale naopak ho podpoříte.

Jmelí a větvičky smrku do vázy

Přírodní materiály můžete využít všude a ještě s nimi krásně provonět pokoj. Větvičku jehličnanu můžete umístit do vázy a ozdobit. Jmelí zavěste na lustr či na vyvýšené místo. Je jen na vás, jestli se vám více líbí běžná přírodní varianta, nebo raději sáhnete po zlaceném si stříbřeném jmelí.

Poctivé skleněné ozdobičky

Poctivé české skleněné ozdobičky mají světové jméno, kdy se po roce 1937 stala jejich výroba proslulou. Je tomu až dodnes. Nápaditost a skvělé provedení poctivých českých skleněných ozdob nabízí ideální dekoraci pro každý stromeček. Až budete v obchodě vybírat nové vánoční dekorace, zkuste si vybírat hlavně české výrobky. Naštěstí je o české ozdobičky zájem.

Sušené ovoce a skořice

Krásnou a zároveň příjemně voňavou dekoraci představují sušené pomeranče a jiné ovoce. Můžete je využít na stromeček, pro výzdobu adventního věnce a kamkoliv vás to napadne. Podívejte se, jak si usušit pomeranče a citrony.

Vyzdobená zahrada nejen ve dne, ale i večer

Při výzdobě zahrady zkuste myslet i na zvířátka a na stromy pověste klasy obilí a prosa. Zároveň je dobré vsadit i na trochu svitu, který bude těšit nejen vás, ale i všechny kolemjdoucí. Na keře a stromy umístěte svítící led řetězy a dům můžete ozdobit například svítícími rampouchy či světelnými dešti.

zf

Nové