Víte, jaké jsou cykly životnosti staveb? Sladit a provozovat stavbu nemusí být úplně jednoduché.

Cykly životnosti staveb jsou tři.

1. Projekt

2. Realizace

3. Provoz

Vidíme to i u nás na stavbách. Projektant nějak stavbu naprojektuje. V českých podmínkách to nejčastěji není prováděcí projekt, ale jen projekt na stavební povolení. Projektantů je dnes nedostatek. Norem je opravdu hodně. Ne každý stavař chce být "pilná včelička" a podrobně vypracovávat projekt. Po prováděcím projektu by měl nastupovat další projektant, přípravář výroby a vyrobit rozpočet. A rozpočet by měl nacenit rozpočtář. Všechny tyto "řemesla“ se zpravidla přeskakují, a projekt se rovnou zadává realizační firmě.

Už tvorbě projektu si protiřečí některé odbornosti

Již při tvorbě projektu si protiřečí některé odbornosti. Stavba musí mít perfektní tepelně technické vlastnosti, to je však přesně k nepoměru k akustickým vlastnostem. To vidíme na třeba dnes populárních skleněných fasádách. Velkých prosklených plochách. "Francouzských oknech."

Realizační firma to nějak zrealizuje. Je třeba vědět, že mnohé stavební profese si protiřečí. Elektrikář chce v kotelně využít stejný výklenek, jako topenář, ale ten výklenek chce i instalatér, vzduchař pro rekuperaci… Nehledě na to, že dnes, díky přesným materiálům se již nejedná o zdění, kdy křivou zeď upravíte klidně 6 cm omítkou, ale spíše o montáž. Zdi jsou dnes přesné, díky přesným tvárnicím a cihlám ...

Anglii je to jinak

A v dalším cyklu již odborníka na stavbě, postaveném domě, nikdo neuvidí. Vyjma kontroly kotlů, ale to často provádějí lidé mimo obor, třeba elektrikáři a podobně, revizi komína a podobně. V Anglii má cech stavebních inženýrů 40 odborností pro provoz budov. Tito budovy sledují a vyhodnocují. V okamžiku, kdy například "vyskočí" spotřeba tepla, hned to řeší. Proč se tak stalo, hledají příčinu.

Něco podobného se nyní děje ve Starém Lískovci. Mají tam 2 paneláky, které podrobně monitorují. Snaží se tepelnou pohodu nastavit tak, aby vyhovovala téměř všem, vyjma 5 % statisticky nespokojených lidí. Vyhovovat všem to nebude nikdy. Topní mají nastaveno na + 22 °C, v koupelnách na + 24°C. Úspory jsou velké. Mají tam i rekuperaci. Tedy řízenou výměnu vzduchu s rekuperací tepla. Ono, vyvětrat panelový dům, třeba 5 poschoďový není snadné. Vzniká tam silný komínový efekt. Pokud otevřete okno v dolním poschodí, vzduch jde dovnitř, pokud v horním poschodí, vzduch jde z budovy ven, větráte tak vlastně nasáváním použitého vzduchu, plného vlhkosti, CO2, mastnoty, výparů...

Tedy, využít služby inženýrů pro provoz domu může znamenat dosažení vyššího komfortu, při nižší spotřebě energií, tedy snížených nákladech.

Firma Master energy není velkým příznivcem omezování vytápění. Spíše se snaží srazit náklady na topení co nejníže. A dopřát lidem levnou tepelnou pohodu. Levné teplo. A to se děje jak v oblasti třeba paneláků -. s využitím tepelných čerpadel a solárních systémů, nebo i rodinných domů. Třeba Inteligentní dům inteligentně vyřešil v roce 2013 topení, tepelnou pohodu, komfort, dostatek tepla ekonomicky velmi výhodně. Dům si majitel monitoruje 9 kalorimetry on-line přes internet. Faktura za topení klesla ze 160 000,- Kč (elektřina přímotop) na 24 500,- Kč - tepelné čerpadlo + teplovodní kolektory.

Jak vidíte, sladit a provozovat stavbu nemusí být úplně jednoduché. Pro Vaši informaci. Víte jaká je životnost staveb, dle ČSN?

Montované domy 20 let, zděné 50 let. U tepelných čerpadel ČSN dáví životnost 18 - 20 let. "čínské výrobky“ mají často i pod 5 let, kvalitní tepelná čerpadla topí i více než 20 let. Cenově se to přitom nemusí moc lišit.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický auditor
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Téměř nulové domy bez zateplení
Dotace na novostavby
Tepelné čerpadlo na horské chatě v Krkonoších

zf

Nové