Dřevo je již od nepaměti populárním a důležitým materiálem při výstavbě všech zahradních staveb. Nejde jen o to, že je to čistě přírodní materiál s dlouhou životností. Dřevo má také své kouzlo a širokou škálu možností toho, co všechno se dá prostřednictvím něj zrealizovat. Nejkvalitnější dřevo je smrkové nebo borovicové. Proto si vybírejte výrobce, který vyrábí z tohoto dřeva a zejména má na svém webu popsaný proces jak s dřevem zachází.

Jak by měla vypadat střecha?

Střecha celé konstrukce zahradního altánku by měla být v první řadě pevná. Nedoporučuje se nízký sklon střechy, protože se může silně zatížit sněhem a celý přístřešek by byl zřejmě zničen. Díky různým ornamentům a motivům je jasné a snadné rozlišení útulného altánku od nějakého malého přístřešku. Střecha je korunou celé chatky a měla by být jejím důležitým funkčním prvkem, který jí dodá správný ráz. Střechu si můžete také zateplit různými izolačními materiály.

Jakým materiálům byste se měli vyhýbat?

Pokud řešíte otázku výběru vhodného materiálu pro střechu, tak byste se rozhodně měli vyhýbat nějakým plechem nebo nekvalitním plastům. Tyto materiály nejsou pevné a neposkytují ani dostatečnou stabilitu jako materiál střechy pro zahradní altán. Nevhodným materiálem je také lepenka, která neposkytuje dostatečnou stabilitu. Takovým materiálem se vyvarujte, pokud nezvyknete recyklovat. Vhodným materiálem proto zůstává například smrkové dřevo. Na druhou stranu byste se mohli inspirovat venkovem a smrkové dřevo doplnit například slámovými svazky, které vám dokážou přinést správnou vesnickou atmosféru. V případě, že vás v létě trápí nepříjemné horka, můžete také zvolit zelenou střechu a vyhýbejte se naopak tmavým nátěrům.

Co by nemělo střeše chybět?

Pro horké dny může být vaším tepelným úkrytem porost chodníků na substrátu, který je zachycen ve střešním zeleném systému. Povinnou výbavou každé střechy by rozhodně měly být dešťové svody, které budou bránit vodě a jejímu zbytečnému hromadění. Dřevěné chaty by bez takovýchto svodů, měli velké nedostatky, co se týče vstupu do chatky.

Nezapomínejte také na vhodný výběr zahradního posezení. Zahradní altán bez sedaček nebo možného prostoru k sezení by byl nepraktický a v podstatě i ve velké míře nepoužitelný. Zahradní nábytek bude sloužit celé rodině, právě proto je důležité dbát na jeho kvalitu. Večerním osvětlením si pak můžete zahradní altán ozdobit.

Dřevo a jeho použití při výstavbě zahradního altánu nebo dřevěné chaty můžete využít opravdu různorodě. Pokud ho nepoužijete celé na výstavbu, tak ze zbytků můžete udělat různé dekorace nebo praktické pomůcky na uskladnění. V neposlední řadě si ze zbytků dřeva můžete udělat například ptačí budku, jejíž stavění může být zábavou nejen pro vás, ale i pro vaše ratolesti.

zf

Nové