Balkon nebo balkony mohou velmi výrazně ovlivnit architektonickou podobu rodinného i bytového domu. Díky obrovskému výběru materiálů, barev i konstrukčních řešení je lze vybrat tak, aby dokonale ladily s fasádou a dalšími výraznými prvky vnějšího pláště domu, jako jsou okna, či dveře. Dávno už neplatí, že všechny domy mají stejné balkony z kovu a tvrzeného skla, nebo z plechových trubek, jaké byly na většině panelových domů v minulosti.

Široký výběr materiálů umožňuje klasické i méně obvyklé kombinace, a to i v barevném provedení. Najdete tak balkony v sytých i pastelových barvách, s průhledným i tónovaným sklem, z lakovaného, trapézového, nebo děrovaného plechu, z pevných desek z plechu, platů či pryskyřic, z trubek, dřevěných trámků, planěk, betonu a dalších materiálů.

Balkony jsou vítaným pozitivem každého bytu. Díky balkonům získá byt nový obytný nebo úložný prostor, místo, kde si mohou majitelé bytu pěstovat květiny, bylinky, nebo i zeleninu, kde se mohou kuřáci oddávat své neřesti a k tomu si všichni mohou užívat výhledu a slunce. Navíc, není nad romantickou večeři na balkoně, nebo ranní kávu na čerstvém vzduchu.

Jedním z nejpopulárnějších typů jsou závěsné balkony. Najdete je nejen na novostavbách, ale často najdou i uplatnění při rekonstrukcích starších bytových domů, kdy se na fasádu domu dají upevnit místo balkonů, které již neplnily funkční ani bezpečnostní standardy. Při rekonstrukcích lze i vyměnit malý balkon za větší. A lze je umístit i tam, kde dříve bylo jen klasické okno. Pokud okno vyměníte za dveře a upevníte závěsný balkon, byt dostane zcela novou podobu a zvětší se i jeho užitná plocha. Stačí jen zvolit vhodný typ balkonu a také mít statické posouzení budovy, což ale umí zařídit i specializované balkonové firmy.

Závěsné balkony se vyrábějí v mnoha variantách. Časté jsou hranaté, obvykle obdélníkové, ale oblíbené jsou i balkony se zaobleným zábradlím, nebo přímo s půlkruhovým půdorysem. Výrobci přicházejí každoročně s dalšími inovacemi a tak se výběr balkonů stále rozšiřuje.

Související články:

Balkon zpříjemní bydlení
Není balkon jako balkon

zf

Nové