Dřevo se vrací zpět do našich interiérů. Imitace přírodních materiálů zaměstnávala generace tvůrců mnoho let a přesto se originály nepodařilo uspokojivě nahradit.

Dřevo má hodně kladných vlastností pro člověka, jeho napodobeniny opravdu nejsou to pravé. Je cenově dostupné – záleží samozřejmě na jeho typu a kvalitě – a dá se zpracovat beze zbytku. Je to ekologický materiál, v přírodě se dobře rozkládá a jeho využití je opravdu všestranné: od nábytku, přes dřevěné podlahy až po palivo.

Pevnost, trvanlivost, vzhled a příjemný pocit, když položíte ruku například na masivní dřevěný trám… I v moderním designu má své místo, upravuje se například dlátem a pak jen navoskuje. Vynikne přirozená kresba a a při vyschnutí materiálu je efekt působivý. Kombinace dřevo a kámen je v tomto oboru současným trendem.

Pro alergiky je antistatické dřevo dobrou volbou. Prach se dá snadno odstranit (dnes je k tomu řada šetrných prostředků) a na dřevěných plochách se tolik nevíří. Má i velmi dobré akustické vlastnosti, což je pro výrobu hudebních nástrojů ideální. Ale také pro obložení stěn koncertních sálů nebo zdí u vás doma – pokud máte hlučnější sousedy.

Dřevo má své kouzlo

Nábytek z dřevěného masivu nebo ohýbaný z buku či jasanu rozhodně zkrášlí vaše bydlení a investice do něj se vyplatí. Po letech je levnější pracovní stůl z dřevotřísky potažený fólií poškozený, nevzhledný a může se vyhodit. Zatímco stůl z masivu vás sice stál větší obnos, ale stářím získá patinu a dá se zbrousit a opravit. Člověk přece není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci.

Dnes si můžete bez problémů nechat postavit celodřevěný dům z poctivých trámů a takové bydlení má pak své kouzlo a je opravdu „ekologické“. Ale pro zkrášlení vašeho (byť vyzděného) domu je možné obklopit se vhodně vybraným dřevěným nábytkem a doplňky. Nebo položit kvalitní dřevěné plovoucí podlahy. Pokud k nim využijete podlahové lišty podobného dekoru, výsledný estetický dojem vás nezklame. Pak ještě vyměnit umakartové dveře za dveře z borovice, na předěl mezi podlahamy využít přechodové lišty a je hotovo. Na změnu k lepšímu není nikdy pozdě.

Dřevo je krásné a ověřené již po mnohá staletí. Pro váš příjemný pocit, pro zdravé bydlení a útulný domov je tím pravým materiálem.

 

zf
Více z této kategorie: Bydlení v novém »