Dům ve svahu je architektonický koncept, který se často využívá v místech s nerovným terénem jako je kopec či svah. Může zdát, že jde o velmi nevýhodné místo pro vystavění domu, opak je však pravdou a často je jedná o velmi kreativní řešení. Dokonce, mírný svah je považován za nutnost, aby správně fungovalo potrubí na odvádění dešťové vody. Dům na svahu přináší mnoho možností a výhod, ale také rizika a omezení. V tomto článku se budeme věnovat několika způsobům, jak využít prudce svahovitý terén pro stavbu domu.

 

Podsklepený dům ve svahu

Podsklepený dům ve svahu je jedním z nejčastějších způsobů, jak využít terén k vytvoření dalšího obytného prostoru. Tento typ domu je vhodný pro svahy s větším sklonem, kde je možné podzemní prostor využít jako sklepení, technickou místnost nebo další obytné prostory. V případě, že je svahovitý terén dostatečně prudký, lze vytvořit i vstup do domu přímo do podzemí.

Dům ve svahu s garáží

Dům ve svahu s garáží je dalším způsobem, jak využít terén pro stavbu domu. V tomto případě se garáž nachází na úrovni terénu a dům je postaven na vyvýšené plošině. Tento typ domu je vhodný pro svahy s menším sklonem, kde je možné vytvořit vyvýšenou terasu nebo balkon s výhledem do okolí. Garáž je umístěna na úrovni terénu, což usnadňuje přístup k autu a zároveň chrání dům před povodněmi.

Pokud jde o dům zapuštěný do svahu, umístění garáže se vybírá v závislosti na lokaci příjezdové cestě k domu. V případě, že úroveň silnice vede zeshora k pozemku, vjezd do garáže může být vedle vchodu domu na úrovni terénu. Toto řešení bývá velmi pohodlné pro obyvatele domu. Jakmile je vjezd do garáže pod úrovní terénu a potažmo i domu, vyhledává se řešení, které pozičně umožňuje vést schodiště dovnitř domu. Občas to však není možné a garáž ústí na zahradu.

Dům zapuštěný do svahu

Dům zapuštěný do svahu je ideálním řešením pro svahy s velkým sklonem. Tento typ domu je postaven tak, aby se co nejvíce snížila viditelnost a také tepelná ztráta. Dům zapuštěný do země je pak praktické řešení, které lehce splyne s terénem. Často jde o vítané řešení pro urychlení povolení výstavby, protože sousedům nebrání ve výhledu a zároveň neochudí dům o výhled do údolí z obou pater. Pak už záleží na majitelích, zda se rozhodnout výhled obohatit také o výhled z pochozí střechy a nebo raději prodlouží spodní patro domu a vytvoří majestátnější terasu.

Zahrada v prudkém svahu

Zahrada v prudkém svahu může být velkou výzvou pro zahradníka, ale zároveň může být velmi zajímavým prvkem krajiny. Využití kamenných zdí, terasování, zavlažování a volbu správných rostlin mohou pomoci přizpůsobit zahradu prudkému svahu. Zahrada může být nejen estetickou dekorací pro dům, ale také přispět k ochraně půdy a prevenci eroze.

Terasa ve svahu

Největší výhodou terasy ve svahu je její přirozený výhled. Terasa může být umístěna na nejvyšší úrovni domu a poskytnout tak úžasný rozhled na okolní krajinu. Také může být využita jako venkovní obývací prostor, kde si můžete užít slunné dny. Teresa nabízí snadný přístup k venkovnímu nábytku s grilem, protože je přímo propojena s vnitřním prostorem domu.

Výzvy domu ve svahu

Kromě výhod má však dům ve svahu také své výzvy. Dům ve svahu může být náročný na údržbu kvůli přírodním prvkům, jako jsou silné větry a bouřky. Proto je důležité pravidelně udržovat terasu a zahradu v prudkém svahu, aby se minimalizovala rizika.

Hlavně je však třeba se zaměřit na správnou konstrukci. Dům musí být navržen tak, aby vydržel tlak a tíhu zeminy na svahu. Musí být také správně umístěn, aby se minimalizovalo riziko sesuvu půdy a kamení. Z tohoto důvodu je důležité si vybrat zkušeného architekta a stavitele, kteří jsou obeznámeni s výzvami domu na svahu a vědí, jaké je ideální převýšení.

 

Zdroj obrázku: https://www.ma-studio.cz/ 

Autor článku: Emily Appeltová

zf

Nové