Vzhledem k cenám bytů bojujeme o každý metr životního prostoru. Při rekonstrukcích starších bytů se tak často mění dispozice ve snaze využít podlahovou plochu bytu na maximum. Další možností, jak si byt zvětšit, je balkon nebo terasa. V panelových domech i ve starších zděných bytových domech jsou balkony obvykle jen velmi malé a nezastřešené, takže se na nich dá pobývat jen, když je teplo a neprší. Proto byly v minulosti obvykle jen místem pro sušení práva, kuřáckým koutkem, případně se na nich popíjela káva od jara do podzimu na plastových židlích, kterým nevadil déšť.

 

To se změnilo ve chvíli, kdy se i u nás začaly zasklívat balkony a lodžie, což je umožnilo ochránit před nepřízní počasí a začít tak takový prostor využívat celoročně. Nebyl už tak problém si do zaskleného prostoru umístit i dřevěný nábytek a další zařízení, které nebylo třeba nikam uklízet. Z lodžie se tak může stát dětská herna, zimní zahrada, domácí pracovna i cokoli dalšího, co majitel bytu potřebuje. Díky zasklení pak není problém umístit na podlahu balkonu koberec či jinou podlahovou krytinu, která zvýší tepelný komfort při jeho užívání. Díky zasklení se ani maminky nemusí bát nechat si v lodžii hrát děti, což na balkonech bez dozoru moc nejde.

V neposlední řadě může být důvodem k výměně balkonu i bezpečnostní hledisko. Zděné i panelové domy mají za sebou desítky let užívání, velmi často bez významnějších oprav fasád i balkonů. Pohled na původní balkonové konstrukce už tak v mnoha lidech nebudí přílišnou důvěru. Výměna balkonu pak je nejjednodušší cestou, jak zvětšit životní prostor a zároveň zvýšit cenu bytu a zlepšit vzhled celého domu.

Lodžie mohou být rovné i zalomené, zábradlí je na výběr jak betonové v barvě ladící s fasádou domu, tak i ocelové. Záleží jen na vlastnících budovy, pro jaké řešení se rozhodnou.

zf

Nové