Konec roku je u mnohých z nás spojen s tradičním bilancováním. Zjišťujeme, co se nám letos povedlo a kde by bylo naopak potřeba přidat. Bilancujeme, urovnáváme si důležité věci a mnozí si z nás si také dávají novoroční předsevzetí. To bohužel končí u celých 88 % Čechů neúspěchem.

Nejčastější předsevzetí se týkají hubnutí, sportu, cestování a financí. Pokud nad finančním předsevzetím také uvažujete, máme pro vás několik jednoduchých rad a zásad, které vám pomohou ušetřit peníze v domácnosti.

1. Mějte přehled o všech příjmech a výdajích

Nutnost domácího rozpočtu mnoho rodin zbytečně podceňuje. A to je zásadní chyba, která nás stojí zbytečné peníze. Důkladně si proto zapisujte veškeré příjmy a výdaje. Stačí vám pouze bloček a tužka anebo jeden ze základních počítačových programů. Na konci měsíce proveďte „uzávěrku“ a zjistěte, za co nejvíce utrácíte a kde by bylo naopak možno ušetřit.

2. Překontrolujte spotřebiče

Nebudeme si nic nalhávat – spousta z nás má doma nějaký ten spotřebič, který už dávno oslavil plnoletost. Pořád ale (na rozdíl od nověji zakoupených spotřebičů) fungují a nám je jednoduše líto je vyhodit. Na druhou stranu je ale potřeba uvědomit si, že tyhle spotřebiče odčerpávají z našeho rodinného rozpočtu více peněz, než je moudré. Proto se jich ve vlastním zájmu zbavte a pořizujte pouze ty označené písmenem A a nějaký tím „pluskem“.

3. Vysoké účty? Změňte dodavatele

Kromě spotřebičů překontrolujte také účty za plyn a elektřinu. Jak zjistit, že platíte příliš mnoho? Je to jednoduché – stačí si najít na internetu nezávislé kalkulačky a srovnávače cen energií. Jakmile zadáte vstupní parametry, ihned budete vědět, zda neplatíte zbytečně mnoho. Pokud ano, můžete na stejném webu požádat o změnu dodavatele. Obvykle stačí udělit novému dodavateli plnou moc a on už se postará o všechno ostatní.

4. Když schází peníze…

Vánoce jsou pro mnohé ty nejkrásnější svátky v roce. Na druhou stranu ale představují zároveň to finančně nejnáročnější období z celého roku. Pokud jste po nich a oslavách Nového roku bez peněz, zvažte možnost půjčky. Abyste se zbytečně nezadlužili, je důležité takovou půjčku důkladně vybrat. Jestliže vám stačí pouze pár tisícovek, nabízí se jako vhodná alternativa půjčka do výplaty. Nemáte-li čas obíhat pobočky, zkuste půjčku přes SMS. Obě alternativy vyřídíte z pohodlí domova v rekordně krátkém čase.

5. Pozor na plýtvání s vodou

Máte doma vanu? A víte, kolik peněz vám proteče odpadem, pokud se v ní jednou okoupete? Plná vana pojme asi 250 litrů vody, což vás vyjde na nějakých dvacet korun. Pokud je vás ale doma více a vanu si napouštíte několikrát týdně, je spotřeba vody skutečně závratná. Proto se raději sprchujte a kohoutek zavírejte také během čištění zubů. Uvidíte, že následující vyúčtování budete příjemně překvapení.

6. Pořiďte si myčku

Říkáte si, proč utrácet další peníze, když nádobí dost dobře zvládnete umýt ve dřezu? Důvodem je opět nemalá úspora. A ta se netýká pouze peněz, ale i vašeho drahocenného času, který můžete věnovat třeba rodině nebo zálibám a koníčkům. Myčka ušetří téměř 60 procent vody v porovnání s ručním mytím. Při výběru sázejte na takový spotřebič, který pojme 12 nebo 14 sad nádobí. Vyvarujte se také zbytečnému oplachování nádobí před naplněním myčky a zjistěte, jaké výhody nabízí jednotlivé programy (na méně zašpiněné nádobí postač kratší program).

zf

Nové