Poslední roky nás přesvědčují o tom, že dostatek vody vůbec nemusí být samozřejmostí. Když nastanou sucha, může být zalévání zahrady nebo napuštění bazénu v podstatě luxusní záležitostí. V některých lokalitách vedou sucha i k tomu, že je čerpání vody k zálivce z potoka nebo napouštění bazénu z vodovodu dokonce úplně zakázáno. Proto stále více lidí chce mít na svém pozemku vlastní zdroj vody a vybírá mezi kopanou či vrtanou studnou.

Vrtané studny mohou přivést vodu z větší hloubky a jsou tak stále populárnější. Ale k jejich realizaci je třeba nejen správná dokumentace, ale také odborná práce. Proto je nejvhodnější oslovit specializovanou firmu, která ví, co vše je pro vrtání studny zajistit. A toho není právě málo – od hydrologického posudku přes vyjádření vodoprávního úřadu, případně i příslušného krajského a báňského úřadu (u studen nad 30 metrů hloubky) až po stavební povolení a projektovou dokumentaci. Odborná firma ví přesně, co všechno, a hlavně v jakých termínech je co třeba zajistit.

Vrtané studny se buď vypažují PVC výstrojnicí, nebo vyztužují plastem. Jejich průměr je 125 až 160 cm. Přesné parametry studny si je dobré dohodnout předem, včetně kalkulace ceny. Ta se může dost podstatně lišit nejen podle potřebné hloubky vrtu, ale také podle typu podloží. U vrtaných studen je rovněž zásadní, zda je pozemek pro vrtnou soupravu vůbec přístupný. Proto je vhodné, když se vše domluví předem, včetně toho, jak bude šachta zakončena a také jakou technologii bude do ní potřeba naistalovat. Odborná firma vám také doporučí vhodní čerpadlo s odpovídajícím výkonem, případně domácí vodárnu, a propojí studnu s dalšími rozvody vody. Důležité je také provést všechny potřebné terénní práce, aby pozemek vypadal stejně, jako před zahájením vrtání.

zf

Nové