Pokud nemáte k dispozici městskou kanalizaci, budete muset vyřešit odvádění odpadních vod jinak. Nabízí se několik možností a každá z nich může mít za určitých okolností opodstatnění. Kromě jímky můžete zvolit tříkomorový septik, ale z finančního hlediska se vyplácí pořízení domácí čistírny odpadních vod. Moderní a vysoce efektivní zařízení dokonale využívá mechanicko-biologické procesy a poradí si až s 97 % nečistot. Co byste o ČOV měli vědět, než učiníte konečné rozhodnutí?

Kam se ČOV hodí a kde naopak ideální není?

Při pořizování domácí čistírny odpadních vod je třeba zohlednit konkrétní podmínky a specifika místa, kde bude v provozu. Pokud se jedná o trvale obydlený rodinný dům, celoročně vytížené ubytovací zařízení nebo průmyslový objekt či podnik (například kadeřnictví či restaurace), pak je ČOV dobrou volbou.

V případě rekreačního objektu nebo ubytovacího zařízení, které je využíváno pouze sezónně, je obvykle lepším řešením jímka či septik. V každém případě je vhodné konzultovat volbu s odborníky a zohlednit místní legislativu a požadavky.

Jak určit optimální kapacitu?

Při výběru domácí čističky odpadních vod je důležité zohlednit kapacitu zařízení, která se obvykle uvádí jako počet ekvivalentních osob (EO). Jedna EO přitom vyprodukuje denně až 150 litrů odpadních vod, což zahrnuje vše od mytí nádobí až po splachování.

Kapacita ČOV tedy závisí na počtu lidí, kteří v domácnosti žijí, jakožto i na tom, jak intenzivně jsou využívány domácí spotřebiče. Je proto nutné pečlivě zvážit, jakou kapacitu čistírny reálně potřebujete – musí být schopna zpracovat a efektivně přečistit veškeré odpadní vody.

Pokud se vám hlavou honí další otázky ohledně výběru ČOV, kontaktujte odborníky z projekční kanceláře ZAKRA. Doporučí vám vhodný model a pomůžou s vyřízením dotace.

zf

Nové